Statut
STATUT STOWARZYSZENIA EDUKACJI I ROZWOJU AMICUS
(wersja obowiązująca od dnia 26 września 2020 r.)
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1.
Stowarzyszenie nosi nazwę Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju Amicus.
§ 2.
Stowarzyszenie działa na mocy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855, z późniejszymi zmianami) oraz niniejszego statutu.
§ 3.
Stowarzyszenie powołuje się na czas nieokreślony.
§ 4.
Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Kruszwica.
§ 5.
Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagranicy w zakresie współpracy z instytucjami tam działającymi.
§ 6.
Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i podlega wpisowi do rejestru stowarzyszeń.
§ 7
Stowarzyszenie jest organizacją apolityczną.
§ 8
Stowarzyszenie może używać pieczęci i oznak zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
§ 9.
Stowarzyszenie współpracuje z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami i instytucjami, o tym samym lub podobnym profilu działania, oraz może pozostawać członkiem tych organizacji na zasadach pełnej autonomii.
§ 10.
- Stowarzyszenie opiera swą działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.
- Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, z której dochód przeznaczany jest na realizację celów statutowych.
Rozdział II
Cele i sposoby działania
§ 11
Celem Stowarzyszenia jest:
- edukacja i pobudzanie aktywności obywatelskiej, społecznej, gospodarczej, kulturalnej, fizycznej, prozdrowotnej dzieci, młodzieży, w tym studentów, dorosłych oraz seniorów; 2. promowanie przedsiębiorczości i aktywizacji zawodowej; 3. prowadzenie działań wspomagających rozwój demokracji; 4. wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych; 5. działalność na rzecz integracji europejskiej; 6. organizowanie i prowadzenie w różnych formach edukacji pozaszkolnej oraz kształcenia ustawicznego; 7. promocja i organizacja wolontariatu; 8. prowadzenie edukacji przedszkolnej; 9. realizowanie zadań edukacyjnych zleconych przez inne jednostki organizacyjne i podmioty gospodarcze;
- prowadzenie doradztwa prawno-ekonomicznego; 11. poradnictwo psychologiczne i rodzinne; 12. animowanie współpracy z administracją i samorządem, biznesem, organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą”.
§ 12
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- udzielanie wsparcia informacyjnego, szkoleniowego, konsultacyjnego, technicznego; 2. współpracę z innymi organizacjami, placówkami, instytucjami działającymi na rzecz dobra publicznego; 3. zbieranie, udostępnianie i rozpowszechnienie informacji zgodnych z celami Stowarzyszenia; 4. organizację spotkań liderów i członków organizacji pozarządowych, młodzieżowych, seniorskich w celu budowy lepszej i głębszej współpracy oraz współpracy z sektorami samorządowym i biznesu; 5. przygotowanie analiz i prowadzenie monitoringu potrzeb oraz sytuacji środowiska dzieci, młodzieży, w tym studentów, dorosłych, seniorów i organizacji pozarządowych; 6. organizowanie i prowadzenie szkoleń, warsztatów, wizyt studyjnych, festiwali, wystaw, konferencji, prelekcji, konsultacji społecznych, spotkań focusowych, debat oksfordzkich, staży krajowych i zagranicznych; 7. prowadzenie działalności edukacyjno-oświatowej; 8. prowadzenie działalności wydawniczej i informacyjnej; 9. współpracę z instytucjami samorządowymi, państwowymi, naukowymi, biznesowymi, organizacjami społecznymi; 10. współpracę pomiędzy organizacjami pozarządowymi, młodzieżowymi i seniorskimi w Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej oraz organizacjami z innych krajów; 11. budowanie koalicji i partnerstw; 12. organizowanie imprez kulturalnych, sportowych, turystycznych i ekologicznych; 13. wspieranie osób uzdolnionych, prowadzących działalność społeczną, pozarządową; 14. przeprowadzanie konkursów grantowych; 15. współpracę międzynarodową na rzecz rozwoju demokracji, rynku, edukacji, nauki, kultury, turystyki, wymiany informacji, ochrony środowiska i zdrowia, pomocy społecznej i humanitarnej; 16. programy stypendialne i szkoleniowe dla młodzieży szkolnej i akademickiej, wolontariuszy oraz specjalistów różnych dziedzin; 17. prowadzenie punktów informacji, wymiany doświadczeń, poradnictwa i wsparcia; 18. prowadzenie portali społecznościowych i stron internetowych; 19. wspieranie edukacji rówieśniczej i edukacji pozaformalnej w pracy z dziećmi, młodzieżą, w tym studentami, dorosłymi i seniorami; 20. ułatwianie kontaktów i współpracy ze środowiskami działającymi na polu nauki, gospodarki i kultury w kraju i za granicą.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 13.
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
a) zwyczajnych;
b) wspierających;
c) honorowych.
§ 14.
- Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
- Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenie.
§ 15. - Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, będąca obywatelem polskim lub cudzoziemcem.
- Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszenia i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie Zarządu Stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych. Osoby małoletnie ubiegające się o przyjęcie do Stowarzyszenia winny przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.
- Przyjęcia nowych członków dokonuje Zarząd uchwałą podjętą na najbliższym posiedzeniu Zarządu od daty złożenia pisemnej deklaracji. W razie odmowy przyjęcia w poczet członków, zainteresowany ma prawo w terminie 14 dni od daty jej doręczenia złożyć na ręce Zarządu odwołanie do Walnego Zebrania. Walne Zebranie rozpatruje odwołanie w czasie najbliższych obrad. Stanowisko Walnego Zebrania jest ostateczne.
§ 16.
Członek zwyczajny ma prawo:
- Wybierać i być wybieranym do władz Stowarzyszenia.
- Uczestniczyć z głosem stanowiącym w Walnym Zebraniu.
- Zgłaszać wnioski i postulaty dotyczące działalności Stowarzyszenia.
- Korzystać z pomocy i zaplecza Stowarzyszenia w podejmowanych działaniach zgodnych z jego celami statutowymi.
- Brać udział w pracach, zebraniach i innych przedsięwzięciach Stowarzyszenia z prawem głosu.
- Stowarzyszenie może zatrudniać swoich członków, w tym również członków władz organizacji.
§ 17.
Do obowiązków członka zwyczajnego należy: - Przestrzeganie postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia.
- Czynne uczestnictwo w realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.
- Regularne opłacanie składek członkowskich.
- Dbanie o mienie Stowarzyszenia.
§ 18. - Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna zainteresowana merytoryczną działalnością Stowarzyszenia i akceptująca jego cele, która zadeklaruje pomoc i zostanie przyjęta przez Zarząd na podstawie pisemnej deklaracji.
- Członek wspierający ma prawo brać udział z głosem doradczym w pracach Stowarzyszenia, zgłaszać do władz Stowarzyszenia wnioski i postulaty dotyczące podejmowanych przez Stowarzyszenie działań.
- Członek wspierający zobowiązany jest do przestrzegania ustaleń zawartych w podpisanej deklaracji.
§ 19. - Członkiem honorowym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna szczególnie zasłużona do realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.
- Tytuł członka honorowego nadaje Walne Zebranie na wniosek Zarządu.
- Członek honorowy posiada wszystkie prawa członka zwyczajnego, a ponadto jest zwolniony z opłacania składek członkowskich.
§ 20. - Członkowstwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
a) dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia zgłoszonej na piśmie Zarządowi;
b) śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego będącego osobą prawną;
c) uchwały Zarządu o wykreśleniu z powodu niepłacenia składek członkowskich przez okres dwóch lat.
d) wykluczenia uchwałą Zarządu z powodu nieprzestrzegania postanowień statutów, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia lub działania na szkodę Stowarzyszenia. - Osoba wykluczona lub skreślona ma prawo wniesienia odwołania do Walnego Zebrania w terminie 14 dni od daty doręczenia uchwały na piśmie. Walne Zebranie rozpatruje odwołanie w czasie najbliższych obrad. Decyzja Walnego Zebrania jest ostateczna.
Rozdział IV
Władze Stowarzyszenia
§ 21.
Władzami Stowarzyszenia są:
1) Walne Zebranie
2) Zarząd
3) Komisja Rewizyjna.
§ 22.
- Wybory do Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej odbywają się w głosowaniu jawnym w obecności ponad połowy ogólnej liczby członków uprawnionych do głosowania z zastrzeżeniem pkt 2.
- W przypadku braku quorum Zarząd zwołuje Walne zebranie w drugim terminie, 15 minut później. W takim przypadku uchwały zapadają bez względu na liczbę obecnych członków Stowarzyszenia.
- W przypadku zmniejszenia się liczby pochodzących z wyboru członków władz w czasie trwania kadencji, władzom tym przysługuje prawo kooptacji spośród członków Stowarzyszenia, pod warunkiem, że liczba osób dokooptowanych nie przekroczy 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru. W przeciwnym razie Zarząd zwołuje Walne Zebranie w celu odbycia wyborów uzupełniających.
- Członkowie władz Stowarzyszenia pełnią swoje funkcje we władzach Stowarzyszenia społecznie i nie pobierają za to wynagrodzenia.
Walne Zebranie
§ 23. - Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie.
- Walne Zebranie może być zwyczajne i nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd raz w roku jako sprawozdawcze, i co cztery lata jako sprawozdawczo-wyborcze, zawiadamiając członków o jego terminie za pomocą poczty elektronicznej, sms-ów lub rozmów telefonicznych – forma uzależniona od indywidualnego wyboru członka.
- Walne Zebranie obraduje wg uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd:
a) z własnej inicjatywy;
b) na żądanie Komisji Rewizyjnej;
c) na pisemny wniosek 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia. - Nadzwyczajne Walne Zebranie winno być zwołane w terminie do 1 miesiąca od daty zgłoszenia lub żądania i obradować nad sprawami, dla których zostało zwołane.
- Uchwały Walnego Zebrania zapadają zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności przynajmniej połowy ogólnej liczby członków zwyczajnych Stowarzyszenia z zastrzeżeniem § 22 pkt 2.
- Walnym Zebraniem kieruje Przewodniczący wybierany każdorazowo w głosowaniu jawnym zwykłą większością obecnych członków Stowarzyszenia.
- W przypadku równego rozłożenia głosów w trakcie głosowania decyduje głos Przewodniczącego Walnego Zebrania.
§ 24.
Do kompetencji Walnego Zebrania należy: - Uchwalanie głównych kierunków i programu działania Stowarzyszenia.
- Uchwalanie statutu i jego zmian.
- Zatwierdzanie regulaminów Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Wybór Prezesa Zarządu i członka lub dwóch członków Zarządu oraz dwóch lub trzech członków Komisji Rewizyjnej.
- Decydowanie w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi.
- Ustalanie wysokości składek członkowskich.
- Nadawanie tytułu członka honorowego Stowarzyszenia.
- Podejmowanie uchwał o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku.
- Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu.
- Podejmowanie uchwał o przynależności Stowarzyszenia do krajowych i międzynarodowych organizacji.
- Uchwalanie regulaminów wewnętrznych Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Rozpatrywanie spraw nienależących do kompetencji innych władz Stowarzyszenia.
- Uchwalanie preliminarza budżetowego.
- Podejmowanie decyzji w sprawie nabycia lub zbycia majątku Stowarzyszenia.
Zarząd Stowarzyszenia
§ 25.
- Zarząd składa się z 2 do 3 osób, w tym Prezesa i jednego członka bądź dwóch członków Zarządu.
- Kadencja Zarządu trwa 4 lata.
- Uchwały Zarządu podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków (quorum), z zastrzeżeniem § 22 pkt 2. W sytuacji równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa. Na podstawie uchwały pełnego składu Zarząd może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w razie potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku.
- Posiedzenia Zarządu zwoływane są przez Prezesa.
- Oświadczenie woli w imieniu Stowarzyszenia składa Prezes (jednoosobowo) lub członek Zarządu (jednoosobowo).
§ 26.
Do kompetencji Zarządu należy: - Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu.
- Zwoływanie Walnego Zebrania.
- Realizacja uchwał Walnego Zebrania i kierowanie całokształtem działalności Stowarzyszenia zgodnie z celami statutowymi.
- Uchwalanie planów działalności Stowarzyszenia i preliminarzy budżetowych.
- Sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia.
- Podejmowanie decyzji w sprawie zaciągania zobowiązań.
- Podejmowanie uchwał w sprawach przyjmowania i wykluczania członków zwyczajnych i wspierających.
- Rozpatrywanie sporów pomiędzy członkami, powstałych na tle działalności Stowarzyszenia.
- Składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu.
- Uchwalanie regulaminów przewidzianych w statucie.
- W szczególnych przypadkach zwalnianie z obowiązku płacenia składek członkowskich.
- Delegowanie przedstawicieli Stowarzyszenia na imprezy krajowe i zagraniczne.
- Zawieranie porozumień o współpracy z organami administracyjnymi i władzami innych organizacji.
- Zgłaszanie wniosków Walnemu Zebraniu o nadanie tytułu honorowego członka Stowarzyszenia.
§ 27.
Zarząd działa na podstawie własnego regulaminu.
§ 28.
Po upływie kadencji Zarząd pełni obowiązki do dnia wyboru nowego Zarządu.
§ 29.
Stowarzyszenie, na wniosek Zarządu, po wcześniejszej akceptacji większości członków Stowarzyszenia, może powoływać Radę Naukową. Jej członkowie zwolnieni są z opłaty składek członkowskich. Do zadań Rady Naukowej Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju Amicus należy:
a) opiniowanie inicjatyw podejmowanych przez stowarzyszenie;
b) opiniowanie perspektywicznych kierunków działalności naukowej i rozwojowej Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju Amicus.
Komisja Rewizyjna
§ 30.
- Komisja Rewizyjna jest organem Stowarzyszenia powołanym do sprawowania kontroli nad jego działalnością.
- Komisja Rewizyjna składa się z 2 do 3 osób, które wybierają spośród siebie Przewodniczącego Komisji.
- Komisja Rewizyjna konstytuuje się na pierwszym posiedzeniu komisji.
- Kadencja Komisji Rewizyjnej trwa 4 lata.
§ 31.
Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy: - Kontrolowanie co najmniej raz w roku całości działalności Stowarzyszenia.
- Występowanie do Walnego Zebrania i Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli i żądanie wyjaśnień.
- Prawo zwołania nadzwyczajnego Walnego Zebrania w razie stwierdzenia niewywiązywania się przez Zarząd z jego statutowych obowiązków, a także prawo żądania zwołania posiedzenia Zarządu.
- Zwołanie Walnego Zebrania, w razie niezwołania go przez Zarząd w terminie ustalonym statutem.
- Składanie na Walnym Zebraniu wniosków o udzielenie (lub odmowę udzielenia) absolutorium dla Zarządu.
- Składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu.
§ 32.
Uchwały Komisji Rewizyjnej podejmowane są w głosowaniu jawnym. Zapadają zwykłą większością głosów w obecności wszystkich członków Komisji. Na podstawie uchwały pełnego składu Komisja Rewizyjna może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym.
§ 33. - Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we władzach Stowarzyszenia, ani być pracownikami Stowarzyszenia.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
- Komisja Rewizyjna działa na podstawie własnego uchwalonego regulaminu.
- Komisja Rewizyjna ma prawo żądania od członków i władz Stowarzyszenia wszystkich szczebli złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw.
Rozdział V
Majątek i gospodarka finansowa Stowarzyszenia
§ 34.
- Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:
a) składki członkowskie;
b) dotacje, subwencje, kontrakty, środki z funduszy publicznych, granty, zlecenia usług;
c) darowizny, zapisy i spadki, środki pochodzące z ofiarności osób prywatnych, zbiórki publiczne;
d) dochody z nieruchomości i ruchomości stanowiących własność lub będących w użytkowaniu Stowarzyszenia;
c) wpływy z działalności statutowej odpłatnej Stowarzyszenia, dochody z działalności gospodarczej, dochody z majątku Stowarzyszenia, dochody z kapitału. - Składki członkowskie powinny być wpłacane do końca 1 kwartału każdego roku.
- Nowo przyjęci członkowie wpłacają składki według zasad określonych przez Walne Zebranie w ciągu 1 miesiąca od otrzymania powiadomienia o przyjęciu na członka Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Stowarzyszenie może prowadzić biuro.
§ 35. - Do składania oświadczeń woli we wszystkich sprawach w tym majątkowych Stowarzyszenia, zawierania umów i udzielenia pełnomocnictw w imieniu Stowarzyszenia, za wyjątkiem spraw określonych w ust. 2, uprawniony jest Prezes (jednoosobowo) i każdy z członków Zarządu (jednoosobowo).
- W umowach między Stowarzyszeniem a członkiem Zarządu oraz w sporach z nim, Stowarzyszenie reprezentuje członek Komisji Rewizyjnej wskazany w uchwale Komisji Rewizyjnej.
§ 36.
Stowarzyszenie może tworzyć spółki i fundacje oraz przystępować do już istniejących i korzystać z osiągniętych dochodów na cele statutowe.
Rozdział VI
Zmiana statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§ 38.
- Uchwalenie statutu lub jego zmiana przez Walne Zebranie wymaga kwalifikowalnej większości 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
- Podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia przez Walne Zebranie wymaga kwalifikowalnej większości 2/3 głosów przy obecności co najmniej 2/3 członków uprawnionych do głosowania.
- Wniosek o zmianę statutu musi być zgłoszony na piśmie, a treść proponowanej zmiany podana w zawiadomieniu zwołującym Walne Zebranie.
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia, Walne Zebranie powołuje Komisję Likwidacyjną, która przeprowadzi likwidację Stowarzyszenia. Walne Zebranie wskazuje także fundację i stowarzyszenie mające podobne cele statutowe do Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju Amicus, nienastawione na osiąganie zysku, na rzecz których przejdzie majątek Stowarzyszenia, po wypełnieniu jego zobowiązań.
§ 39.
W sprawach nieuregulowanych w statucie mają zastosowanie przepisy ustawy, o której mowa w § 1.